En Yeniler
es4.net | E-Ticaret Platformu

Forumda e-ticaret üzerine her şeyi konuşuyor, tartışıyor ve paylaşıyoruz. E-ticaretin ilk noktasından son noktasına kadar ihtiyacınız olan ya da olabilecek bilgi, paylaşım ve firmalar bu forumda! Sizde aramıza katılmak isterseniz üye olabilirsiniz. Üye olduktan sonra soru sorabilir, konu açabilir ya da açılmış konulara cevap verebilirsiniz. Belki de yeni iş bağlantıları yapıp iş hacminizi büyütebilirsiniz.

E-Ticaret Altyapısı Nedir?

eadmin 

Founder
Yönetici
Admin
Kimlik Onaylı
Konu
33
Mesaj
38
Beğeni Puanı
2
Konum
Türkiye
Web Sitesi
www.es4.net
Ticaret Puanı - 100%
2   0   0
E-TİCARET ALTYAPISI NEDİR?

E-ticaret altyapısı
, e-ticaret faaliyetlerini yürüten firmaların kullandıkları altyapılardır. Bu altyapı sayesinde firmalar, online ortamlarda tüketicilere ürün ve hizmetler sunmakta ve alışverişlerin güvenli bir şekilde, olması gerektiği gibi yapılmasını sağlamaktadır. Günümüzde, e-ticaret firmalarına gerekli olan altyapıyı sağlamakla görevli olan çeşitli firmalar bulunmaktadır ve bu firmalar çeşitli altyapı paketleri ile faaliyet göstermektedir.

Kendi işini kurmak isteyen ve online platformlarda ticaret faaliyetlerini yürütmek isteyen kişi ve firmalara hizmet veren altyapı sağlayıcıları, yazılım konularında ve e-ticaret sitesi kurma çalışmalarında aktif rol oynamaktadır.

E-Ticaret Altyapısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

E-ticaretin sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için altyapı sağlayıcıları çeşitli paketleri kullanıma sunmaktadır. Bir e-ticaret firmasının bu hazır paketlerden yararlanmadan önce dikkate alması gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Bunlar:
  • Düzenleme seçenekleri fazla ve tasarımlar farklı olmalıdır
  • İçerikler SEO uyumu taşımalıdır
  • Ödeme seçenekleri geniş olmalıdır
  • Sosyal medya uygulamaları ile entegrasyonu olmalıdır
  • Müşteri hizmetleri ve kargo hizmetlerinin yönetimi olmalıdır
  • Blog yönetimi ve e-mail yönetimi olmalıdır
  • Analiz seçenekleri olmalıdır
Başarılı bir e-ticaret altyapısı için minimum düzeyde bu özelliklerin bulunması gerekmektedir. Ödeme seçenekleri kısıtlı olan, kargo ve müşteri hizmetleri yetersiz olan, tasarımı farklı olmayan site altyapılarının başarısı söz konusu olamamaktadır. Özellikle tercih edilecek olan altyapının raporlama ve analiz seçeneğini sunması, ileride yapılacak olan çalışmaların ve geliştirilecek olan stratejilerin temelini oluşturmaktadır.

E-Ticaret Altyapısı Türleri

Günümüzde kullanılan E-ticaret altyapısı temelde iki farklı şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bu altyapılardan ilki; ücretsiz olarak sunulan ve gönüllü yazılımcılarca kullanıma sunulan altyapılardır. Ücretsiz olarak sunulan altyapıyı kullanan e-ticaret firmalarının kurulum için herhangi bir ek yazılım kullanmaları gerekmemektedir. Fakat bu altyapıyı kullanan e-ticaret firmalarının çeşitli saldırılara karşı savunması yok denecek kadar azdır. Dolayısı ile başarılı bir şekilde ticaret faaliyetlerini yürütmek isteyen firmaların bu altyapıları kullanması önerilmemektedir. Çünkü bu altyapıların savunması oldukça düşüktür ve güvenlik açıkları oldukça fazladır.

Bir e-ticaret sitesinin faaliyetlerini yapabilmesi için kullanılan altyapılardan bir tanesi de ücretli olan, bu işi yapmakla görevli olan firmalar tarafından sağlanan altyapılardır. Firma adına tüm işlemleri gerçekleştiren, yazılımsal konularda destek olan bu altyapılar kullanılması önerilen ve güvenlikli olan altyapılardır.
 

Konuyu Okuyanlar: (Kayıtlı Üye: 0, Misafir: 0)

Tips
Motivasyon
Üst