En Yeniler
es4.net | E-Ticaret Platformu

Forumda e-ticaret üzerine her şeyi konuşuyor, tartışıyor ve paylaşıyoruz. E-ticaretin ilk noktasından son noktasına kadar ihtiyacınız olan ya da olabilecek bilgi, paylaşım ve firmalar bu forumda! Sizde aramıza katılmak isterseniz üye olabilirsiniz. Üye olduktan sonra soru sorabilir, konu açabilir ya da açılmış konulara cevap verebilirsiniz. Belki de yeni iş bağlantıları yapıp iş hacminizi büyütebilirsiniz.

BİLGİ E-Ticarette İade ve Değişim Hakkının Kullanılması

eadmin 

Founder
Yönetici
Admin
Kimlik Onaylı
Konu
33
Mesaj
38
Beğeni Puanı
2
Konum
Türkiye
Web Sitesi
www.es4.net
Ticaret Puanı - 100%
2   0   0
E-TİCARETTE İADE VE DEĞİŞİM

E-ticarette iade ve değişim
yasal çerçevede gerçekleşmektedir. İnternet aracılığı ile online alışveriş sitelerinden yapılan alışverişlerde hukuki açıdan geçerli olan Mesafeli Satış Sözleşmesi söz konusu olmaktadır ve satışlar bu sözleşmenin esaslarına göre gerçekleştirilmektedir. Dolayısı ile e-ticaret faaliyetlerini yürüten firmalar satıştan önce, satışın hangi koşullar altında gerçekleştirildiğini, satıcı ve alıcının sahip olduğu hakların neler olduğunu tüketiciye bildirmelidir ve bunu ön bilgilendirme formu aracılığı ile yapmalıdır. Bu bilgiler içerisinde alışverişe dair tüm bilgilerin yer aldığı gibi iade ve değişime yönelik olarak bilgiler, iade ve değişimin nasıl gerçekleştirileceğine dair bilgiler de yer almaktadır.

E-ticaret faaliyetlerinde satın alınan ürün ya da hizmetin iade ya da değim yapılması durumu, cayma hakkı denilen tüketicilerin sahip oldukları bir hak çerçevesinde yasal olarak gerçekleştirilmektedir. E-ticarette iade ve değişim, cayma hakkının söz konusu olduğu durumlarda önceden belirtilen ve site içerisinde yayınlanmış olan kurallar çerçevesinde yapılmaktadır. Buna göre söz konusu e-ticaret sitesinde cayma hakkının şartları, hakkın kullanılabileceği yasal süre ve benzeri gibi gerekli bilgiler tüketicilere verilmektedir. E-ticaret siteleri, bu bilgileri tüketicilere sunmak ile yükümlüdür.

E-Ticarette iade ve Değişim Hakkının Kullanılması

İnternet üzerinden tüketiciler tarafından alınan ürün ya da hizmetin belirli yasal kurallar içerisinde kullanılabilmesi mümkündür. E-ticarette iade ve değişim için her e-ticaret sitesinin uygulaması farklı olarak işlemektedir. Tüketicilerin, e-ticaret firması ile iletişime geçmesi ve iade ya da değişim taleplerini yazılı olarak iletmesi üzerine süreç başlamaktadır. Bununla birlikte, kurumsal online alışveriş siteleri çağrı merkezlerine yapılan sözlü beyan ile de süreci başlatabilmektedir. Dolayısı ile her e-ticaret firmasının iade ve değişim talebi alma kanalları farklılaşmaktadır.

E-ticaret yapan firmaların iade ve değişime yönelik çalışmalardaki sorumluluğu ise bu talepleri aldığı günden itibaren başlamaktadır. Yasal zorunluluğa göre; cayma hakkını kullanan bir tüketiciye, satıcı firmalar 14 gün içerisinde talep edilen işlemleri, masraflar dahil olarak yapmak ile yükümlüdür.
 

Konuyu Okuyanlar: (Kayıtlı Üye: 0, Misafir: 0)

Tips
Motivasyon
Üst