En Yeniler
es4.net | E-Ticaret Platformu

Forumda e-ticaret üzerine her şeyi konuşuyor, tartışıyor ve paylaşıyoruz. E-ticaretin ilk noktasından son noktasına kadar ihtiyacınız olan ya da olabilecek bilgi, paylaşım ve firmalar bu forumda! Sizde aramıza katılmak isterseniz üye olabilirsiniz. Üye olduktan sonra soru sorabilir, konu açabilir ya da açılmış konulara cevap verebilirsiniz. Belki de yeni iş bağlantıları yapıp iş hacminizi büyütebilirsiniz.

E-Ticarette Kargo Sorunları

eadmin 

Founder
Yönetici
Admin
Kimlik Onaylı
Konu
33
Mesaj
38
Beğeni Puanı
2
Konum
Türkiye
Web Sitesi
www.es4.net
Ticaret Puanı - 100%
2   0   0
E-TİCARETTE KARGO SORUNLARI

E-ticarette kargo sorunları
, ülkemizde hızlı bir yükseliş kazanan e-ticaret faaliyetlerinin artması ile birlikte doğru orantılı olarak yaşanabilmektedir. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de e-ticaretin yaygınlık kazanması ve hacminin büyümesi sayesinde lojistik açısından da gelişmeler kaydedilmekte ve kargo firmaları da yükselişe geçmektedir. Ülkemizin önde gelen ve yaygın olarak faaliyet gösteren kargo firmalarının yanı sıra yeni kargo firmaları ortaya çıkmakta, kurye seçenekleri genişlemektedir. Bununla birlikte bazı e-ticaret firmaları lojistik açıdan daha sorunsuz bir alışverişin gerçekleşmesi için kendi kargo işletmelerini kurmakta ve ürün teslimatlarını kendi kurmuş oldukları kurye seçeneği ile sağlamaktadır.

E-ticaret faaliyetlerinin gelişmesi ve bu ticarete olan tüketici eğilimlerinin fazla olması, kargo ve ürün teslimatı konusunda sorunların yaşanmasına neden olmaktadır. E-ticarette yaşanan kargo sorunlarının büyük bir kısmı kargo firmaları tarafından ortaya çıkmaktadır. E-ticaret firmalarının kendisinden kaynaklanan kargo sorunları; ürünlerin zamanından kargoya verilmemesinden dolayı kaynaklanırken, kargodan firmasından dolayı pek çok sorun yaşanabilmektedir.

E-Ticarette Kargo Firmasından Kaynaklanan Kargo Sorunları

E-ticaret sisteminde alışverişin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesine yönelik çeşitli sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu sorunların başında da kargo sorunları gelmektedir. Bu sorunlar kimi zaman e-ticaret firması kaynaklı olurken çoğu zaman kargo firmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Günümüzde e-ticarette kargo sorunları kargo firmasından kaynaklandığı zaman gündeme gelen konu başlıkları şunlardır:
  • Satın alınan malın zamanında alıcıya ulaştırılmaması
  • Satın alınan malın zarar görmesi
  • Satın alınan malın kargo takibinin yapılamaması
  • Satın alınan malın verildiği kargoda muhatap bulunamaması
Günümüzde e-ticaret faaliyeti yürüten firmalar, belirli bir zaman dilimi vermekte ve tüketicilere satın aldıkları ürünlerin maksimum kaç gün içerisinde kendilerine ulaşacağını bildirmektedir. Bu zaman zarfı içinde teslimatın gerçekleşmemesi büyük bir soruna yol açmaktadır. Bununla birlikte, alıcısına ulaşan kargo paketlerinin zarar görmesi de şikayetlere konu olmaktadır. Bu durumların yaşanması ile birlikte tüketiciler şikayet kaydı açmak için ve yaşanan mağduriyeti gidermek için işlem yapma amacına girmektedir. Bu noktada muhatap olunacak birinin bulunmaması da başka sorunlara yol açmaktadır. Dolayısı ile e-ticarette kargo sorunları farklı noktalarda gündeme gelmektedir. Bu sorunların ve mağduriyetlerin giderilmesi, alışveriş yapılan e-ticaret firmasının yükümlülüğünde yer almaktadır.
 
Son düzenleme:

Konuyu Okuyanlar: (Kayıtlı Üye: 0, Misafir: 0)

Tips
Motivasyon
Üst